Wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii dla rolników
Wytyczne dotyczące stosowania materiałów wzbogacających środowisko dla świń
Wytyczne dotyczące stosowania materiałów wzbogacających środowisko dla świń
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu w 2024 r. piątego ogniska rzekomego pomoru drobiu u ptaków dzikich na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. 18 listopada 2024 r. otrzymano sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, dotyczące próbek pobranych od padłego dzikiego ptaka – łabędzia niemego, znalezionego w okolicy miejscowości Koszelewy, gmina Rybno, powiat działdowski. W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa rzekomego pomoru drobiu (NDV);
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu w 2024 r. szóstego ogniska rzekomego pomoru drobiu u ptaków dzikich na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. 18 listopada 2024 r. otrzymano sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, dotyczące próbek pobranych od padłego dzikiego ptaka – gołębia miejskiego, znalezionego w miejscowości Działdowo, gmina Działdowo, powiat działdowski. W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa rzekomego pomoru drobiu (NDV).
Wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu w 2024 r. drugiego ogniska grypy ptaków u ptaków dzikich na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. 28 października 2024 r. otrzymano sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, dotyczące próbek pobranych od padłego dzikiego ptaka – gęsi gęgawej, znalezionego na terenie miasta Olsztyna, gmina M. Olsztyn, powiat M. Olsztyn. W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków (AIV) H5N1.
Wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu w 2024 r. czwartego ogniska rzekomego pomoru drobiu u ptaków dzikich na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. 23 października 2024 r. otrzymano sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, dotyczące próbek pobranych od padłych dzikich ptaków – gołębi miejskich, znalezionych w miejscowości Orneta, gmina Orneta, powiat lidzbarski. W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa rzekomego pomoru drobiu (NDV).
Wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu w 2024 r. trzeciego ogniska rzekomego pomoru drobiu u ptaków dzikich na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. 24 września 2024 r. otrzymano sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, dotyczące próbek pobranych od padłego dzikiego ptaka – gołębia miejskiego, znalezionego w miejscowości Pisz, gmina Pisz, powiat piski. W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa rzekomego pomoru drobiu (NDV).
Wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Dnia 6 sierpnia 2024 r. otrzymano sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbek pobranych od świń w gospodarstwie liczącym 84 świnie, zlokalizowanym w miejscowości Olszewo Węgorzewskie, gmina Budry, powiat węgorzewski – na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części III załącznika I do RWK 2023/594.
W gospodarstwach zostały wdrożone wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizacja świń, oczyszczanie i dezynfekcja, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu drugiego, trzeciego, czwartego, piątego i szóstego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2024 r. terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
12 czerwca 2024 r. otrzymano sprawozdania z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach dotyczące próbek pobranych od świń w gospodarstwie liczącym 600 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Szwarcenowo, gmina Biskupiec, powiat nowomiejski – na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części II załącznika I do RWK 2023/594.
14 czerwca 2024 r. otrzymano sprawozdania z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach dotyczące próbek pobranych od świń w gospodarstwie liczącym 425 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Czachówki, gmina Biskupiec, powiat nowomiejski – na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części II załącznika I do RWK 2023/594.
16 czerwca 2024 r. otrzymano sprawozdania z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach dotyczące próbek pobranych od świń w gospodarstwie liczącym 25 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Czachówki, gmina Biskupiec, powiat nowomiejski – na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części II załącznika I do RWK 2023/594.
18 czerwca 2024 r. otrzymano sprawozdania z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach dotyczące próbek pobranych od świń w gospodarstwie liczącym 540 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Szwarcenowo, gmina Biskupiec, powiat nowomiejski – na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części II załącznika I do RWK 2023/594.
11 lipca 2024 r. otrzymano sprawozdania z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach dotyczące próbek pobranych od świń w gospodarstwie liczącym 600 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Fitowo, gmina Biskupiec, powiat nowomiejski – na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części III załącznika I do RWK 2023/594.
W gospodarstwach zostały wdrożone wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizacja świń, oczyszczanie i dezynfekcja, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o wykryciu pierwszego w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń u świń na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. 7 czerwca 2024 r. otrzymano sprawozdania z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach dotyczące próbek pobranych od świń w gospodarstwie liczącym 146 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Sobiewola, gmina Kisielice, powiat iławski – na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części II załącznika I do RWK 2023/594.
W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/594 z dnia 16 marca 2023 r. ustanawiającym środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń oraz uchylającym rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/605.